Przyczyny zapalenia gruczołu krokowego, objawy i metody leczenia choroby

Najczęstszą patologią układu moczowo-płciowego u mężczyzn jest choroba zapalna gruczołu krokowego. Według statystyk zapalenie gruczołu krokowego rozpoznaje się co 10 pacjentów w wieku dojrzałym. Bez odpowiedniego leczenia choroba postępuje szybko, prowadzi do poważnych powikłań i wpływa na życie seksualne mężczyzny.

prostata normalna i powiększona z zapaleniem gruczołu krokowego

Objawy choroby

Każda choroba jest łatwiejsza do leczenia, gdy została zdiagnozowana na wczesnym etapie. Zapalenie gruczołu krokowego występuje zarówno w postaci ostrej, jak i skomplikowanej – przewlekłej, która występuje w przypadku zaniedbanego zapalenia gruczołu krokowego. Objawy i leczenie choroby są różne i zależą od jej stadium i rodzaju. W ostrym przebiegu patologii mężczyzna doświadcza:

ból pachwiny z zapaleniem gruczołu krokowego
 1. Trudności w oddawaniu moczu. Jednym z pierwszych objawów są problemy z oddawaniem moczu z powodu zwężenia moczowodu. We wczesnych stadiach prostata zaczyna się powiększać i lekko uciskać kanaliki.
 2. Ból w podbrzuszu, który najczęściej jest zaburzony po wysiłku fizycznym lub pod koniec dnia. Ból w odczuwaniu i intensywności są różne: mogą być ciągnięcie, cięcie, ból. Następnie rozprzestrzeniają się przez mosznę i penisa, a podczas defekacji podawane są do odbytu. Choroba wywołuje zaparcia, które tylko nasilają proces zapalny w gruczole krokowym.
 3. Częste oddawanie moczu. Mężczyzna, który nie obudził się wcześniej, aby opróżnić pęcherz, może na początku choroby iść do toalety 1-2 razy w ciągu nocy. Wraz z przejściem zapalenia gruczołu krokowego do innej postaci zmniejsza się potrzeba oddawania moczu. Sprawia wrażenie przepełnienia pęcherza, a po wyjściu do toalety – niepełnego opróżnienia.
 4. Wizualna zmiana w moczu. Już we wczesnych stadiach rozwoju patologii w moczu można wykryć zanieczyszczenia ropy lub krwi.
 5. Występowanie dysfunkcji seksualnych. Mężczyźni odczuwają problemy z erekcją i silny ból podczas wytrysku.
 6. Długotrwały wzrost temperatury ciała w okolicach 39 stopni, któremu towarzyszą dreszcze, osłabienie i bóle ciała.

Większość objawów choroby jest wyraźnie widoczna. Zadaniem mężczyzny jest uważne monitorowanie stanu swojego organizmu i jego zmian, aby nie przeoczyć pierwszych oznak i nie dopuścić do przekształcenia się patologii w stan przewlekły.

Pierwsze objawy zapalenia gruczołu krokowego u przedstawicieli silniejszej płci w zaniedbanej postaci są prawie takie same jak w ostrej fazie choroby. Ale towarzyszą im objawy takie jak:

obniżone libido z zapaleniem gruczołu krokowego
 1. Zmniejszone libido, zanik erekcji podczas stosunku, wykrycie krwi w nasieniu.
 2. Częste parcie na mocz, uczucie pełności w pęcherzu, białe płatki w moczu. Podczas zaostrzenia mężczyzna może być całkowicie pozbawiony możliwości opróżnienia pęcherza, ponieważ stan zapalny prostaty blokuje przepływ moczu w cewce moczowej.
 3. Depresja, bezsenność lub senność. Mężczyźni cierpiący na chorobę, taką jak zapalenie gruczołu krokowego, często doświadczają napadów gniewu lub agresji związanej z zaburzeniami psycho-emocjonalnymi.

Aby uniknąć błędów w postawieniu prawidłowej diagnozy, warto poddać się badaniu przez kilku lekarzy i różne instytucje. Objawy i leczenie zapalenia gruczołu krokowego, jak każdej innej choroby układu moczowo-płciowego, nie są problemem, który należy opóźniać lub ratować dla zdrowia.

Powody rozwoju

Prawie niemożliwe jest ustalenie głównej przyczyny patologii. Jednocześnie czynników prowokujących nie ma tak mało, każdy z nich jest bardzo poważny, zwłaszcza biorąc pod uwagę męski nawyk zaniedbywania zdrowia. Główne powody:

hipotermia jako przyczyna zapalenia gruczołu krokowego
 1. Powstawanie zatorów w okolicy miednicy. Charakteryzują się powolnym krążeniem krwi, w którym pogarsza się odżywienie tkanek, pojawia się obrzęk i zaburzona jest praca naczyń włosowatych.
 2. Hipotermia. Po zamrożeniu nawet raz, sami mężczyźni wywołują rozwój zapalenia gruczołu krokowego.
 3. Siedzący tryb życia, w którym przedstawiciele silniejszego seksu siedzą godzinami w jednej pozycji. Nie mniej szkodliwym czynnikiem jest praca związana z drganiami (operatorzy ciągników, kierowcy). Przy ciągłym drżeniu krocze ulega uszkodzeniu, a narządy w okolicy miednicy są osłabione, co stwarza dodatkowe warunki do wystąpienia stanu zapalnego.
 4. Przeniesione choroby weneryczne. Infekcje przenoszone drogą płciową nie mogą ominąć prostaty. Nawet po leczeniu odporność spada, a gruczoł krokowy staje się wrażliwy.
 5. Retencja stolca. Zaparcie powoduje zwiększony stres podczas opróżniania odbytnicy, powodując uraz prostaty. Dodatkowo nasila się stagnacja i następuje odwrotne wchłanianie toksyn, m. in. w blisko położonym gruczole krokowym.
 6. Ekstrema w życiu intymnym. Niedobór i nadmiar płci w równym stopniu negatywnie wpływają na zdrowie reprodukcyjne. Przy nadmiernej aktywności prostata zużywa się, a abstynencja zwiększa w niej stagnację.
 7. Przerwanie stosunku płciowego. Jako metoda antykoncepcji jest uznawana za nieskuteczną i podkopującą zdrowie mężczyzn. Próby kontrolowania już zachodzącego procesu fizjologicznego są bardzo szkodliwe.
 8. Nadużywanie napojów alkoholowych, niedożywienie. Te dwa czynniki prowadzą do obrzęku prostaty i występowania nowotworów złośliwych.
 9. Choroby urologiczne. Ze względu na ścisłe powiązanie anatomiczne z układem rozrodczym procesy zapalne w układzie moczowym mogą penetrować nieco niżej i wpływać na prostatę.

Identyfikując przyczyny, które przyczyniły się do rozwoju stanu zapalnego, urolog indywidualnie dobiera leczenie, wykluczając jednocześnie niekorzystne czynniki.

Metody leczenia

Terapia zapalenia gruczołu krokowego musi być kompleksowa. Po zdiagnozowaniu choroby lekarz z reguły przepisuje indywidualny schemat leczenia. Aby osiągnąć pozytywny efekt, pacjent potrzebuje co najmniej 4-6 miesięcy. Obecnie w leczeniu stosuje się wiele różnych metod, w tym terapię lekową, stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych i masażu. W oficjalnej medycynie metody te uznawane są za najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze dla zdrowia silniejszej płci.

konsultacja z lekarzem na zapalenie gruczołu krokowego

Psychoterapia kwalifikowana jest uważana za równie ważny środek, ponieważ ciągłe bolesne odczucia i problemy, które pojawiły się w życiu intymnym, negatywnie wpływają nie tylko na ogólne samopoczucie pacjenta, ale także na jego stan psychiczny.

Terapia medyczna

Leczenie chirurgiczne jest wskazane w przypadkach, gdy środki medyczne nie przyniosły rezultatu lub gruczoł krokowy blokuje odpływ moczu. Operacja może prowadzić do bezpłodności, dlatego nie jest przepisywana młodym mężczyznom.

leki na zapalenie gruczołu krokowego

Terapię antybakteryjną prowadzi się przy zakaźnym zapaleniu gruczołu krokowego. Gdy przyczyną patologii nie są bakterie ani wirusy, leczenie antybiotykami uważa się za bezsensowne. Aby rozluźnić mięśnie prostaty, poprawić odpływ moczu i złagodzić ból w okolicy krocza, stosuje się alfa-blokery.

Środki zwiotczające mięśnie pomogą zmniejszyć ból i wyeliminować napięcie mięśni w okolicy miednicy. Ciężko chorym pacjentom przepisuje się zakraplacze z lekami moczopędnymi, które przyczyniają się do obfitego wydalania moczu i zapobiegają dalszemu zatruciu organizmu.

Przebieg leczenia należy zakończyć do końca, nawet jeśli objawy choroby całkowicie ustąpiły. Objawy zapalenia gruczołu krokowego często ustępują na samym początku antybiotykoterapii, ale po przerwaniu leczenia stają się przewlekłe.

Niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego wymaga innego schematu leczenia. Polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Równolegle z leczeniem głównym urolog zaleca terapię wspomagającą, która obejmuje leżenie w łóżku, picie dużej ilości wody i kąpiele nasiadowe. Pacjenci powinni przestrzegać diety, która ogranicza alkohol, kofeinę, tłuste i pikantne potrawy.

masaż prostaty na zapalenie gruczołu krokowego

W przypadku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego najskuteczniejszym lekarstwem jest regularny masaż prostaty, który zmniejsza prawdopodobieństwo ponownego zapalenia. Przebieg leczenia składa się z 10 sesji. Przeciwwskazaniem do zabiegów jest rak odbytnicy i zaostrzenie zapalenia gruczołu krokowego.

Fizjoterapia stosowana jest nie tylko jako leczenie, ale również w celach profilaktycznych. Poprawia krążenie krwi, zwiększa napięcie mięśni, przyspiesza regenerację tkanek, zwiększa przepuszczalność komórek. Zabronione jest stosowanie tej metody przy nadciśnieniu, temperaturze, epilepsji, nowotworach, kamicy moczowej, anemii, chorobach nerek i układu sercowo-naczyniowego.

Stosowanie czopków doodbytniczych zmniejsza negatywny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Czopki mogą zawierać antybiotyki, zioła, środki przeciwskurczowe. Likwidują obrzęki, łagodzą stany zapalne i przywracają oddawanie moczu.

Ludowe sposoby

Terapia patologiczna w domu z wykorzystaniem receptur medycyny alternatywnej jest skuteczna dopiero na wczesnym etapie. Istnieje wiele sposobów na wyeliminowanie głównych objawów zapalenia:

pestki dyni na zapalenie gruczołu krokowegowywar sosnowy na zapalenie gruczołu krokowego
 1. Smażone pestki dyni (500 g) skręca się w maszynce do mięsa, następnie dodaje się miód (200 g) i dokładnie miesza. Z mieszanki dyniowo-miodowej kulki są nie większe niż orzech włoski. Rozpuszczają się pół godziny przed każdym posiłkiem, 1 sztuka na 2-3 minuty. Produkt przechowywany w lodówce. Pestki dyni zawierają dużą ilość cynku, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego.
 2. Pokruszoną i wysuszoną korę osiki (100 g) umieszcza się w półlitrowym słoiku i zalewa wódką (200 g). Pojemnik jest szczelnie zamknięty, pozostawiony do zaparzenia w ciemnym miejscu. Po dwóch tygodniach nalewkę filtruje się i spożywa 20 kropli, rozcieńczając w ćwiartce szklanki wody, 3 razy dziennie przed posiłkami.
 3. Miód (1 łyżeczka), jajko (1 łyżeczka) miesza się z mąką żytnią (3 łyżki stołowe), z ciasta wytwarza się cienkie czopki, którego średnica nie powinna przekraczać 1 cm Świece są przechowywane w lodówce. Rano i wieczorem wprowadza się je do odbytu po opróżnieniu odbytnicy. Przebieg leczenia to około 4 tygodnie, następnie robią sobie przerwę i powtarzają terapię.
 4. Małą cebulę (3 sztuki) wciera się w drobną tarkę, zalewa wrzącą wodą (3 łyżki stołowe) i nalega na dzień. Odwar jest przyjmowany w 50 ml co godzinę.
 5. Gałązki sosny (200 g) wraz z przegotowaną wodą (2 l) gotujemy na małym ogniu przez 2-3 godziny. Po ugotowaniu wywar zamienia się w ekstrakt. Przygotuj taki koncentrat bezpośrednio przed wzięciem ciepłej kąpieli. Poziom wody nie powinien być wyższy niż środek klatki piersiowej. Okolice miednicy naciera się lekiem przez 15 minut, aż pojawi się zaczerwienienie. Terapię przeprowadza się codziennie przez 2 tygodnie. Kąpiele mają działanie przeciwbakteryjne, znieczulają i poprawiają oddawanie moczu.

Bez względu na to, jak dobry jest efekt środków ludowych, trudno im konkurować z osiągnięciami farmakologii. Najbardziej poprawnym i skutecznym rozwiązaniem będzie zintegrowane podejście do leczenia zapalenia gruczołu krokowego.